1. TUR - Kültür Turları

TARİH
PARKUR
SAAT
23 Aralık Perşembe
İstanbul - Lefkoşa
-
-
25 Aralık Cumartesi
Lefkoşa - İstanbul
-
-
İKİLİ ODA KİŞİ BAŞI
2500 TL

Mart

KIBRIS TURU – 3 GÜN / 2 GECE
AKDENİZ’İN İNCİSİ – YAVRU VATAN KIBRIS

1.GÜN – PERŞEMBE                    : İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı dış hatlar terminalinde saat 06:00’da SEYYAH TURİZM ekibiyle buluşma. Uçağa biniş ve pasaport işlemlerinden sonra, saat 08:35’de Lefkoşa’ya uçuş. Saat 09:05’de Lefkoşa’ya varış ve gümrük işlemlerinin ardından otobüsümüzle hareket ediyoruz. Önce Hicri 648 yılında Hz.Osman’ın Halifeliği döneminde, İslam’ı yaymak için Kıbrıs adasına akınları düzenlenmiştir. 40 Müritler olarak bilinen sahabeler, Kıbrıs’ın Mesarya Ovasında bizanslı askerler tarafından katledildikleri yerde bulunan Kırklar Tekkesi ve Türbesi’ni ziyaret ediyoruz ve yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk sonrası Beşparmak Dağlarından geçerek Girne’ye varış. Girne turumuza ilk olarak Kıbrıs Barış Harekatı Şehitlerimizi ziyaret ederek Karaoğlan Şehitliği ile başlıyoruz. Ardından sırasıyla Yavuz Çıkartma Plajı, Barış ve Özgürlük Anıtı ve Müzesi ve Ç-128 Müze Gemisini ziyaret ederek şehitlik turumuza gerçekleştiriyoruz. Sonrasında Beşparmak Dağlarının eteklerinde yer alan köylerden Beylerbeyi Köyü’ne giderek muhteşem deniz manzarası eşliğinde tarihi 12.yüzyıla dayanan Bellapais Manastırı’nı geziyoruz. Ardından Girne Şehir Merkezinde Eski Girne Limanına gidiyoruz ve burada liman içerisinde Zincir Kulesi’ni gözlemleyip, Girne Kalesi ve Batık Gemi Müzesini geziyoruz. Sonrasında Girne Şehir Merkezinde yapacağımız yürüyüş esnasında Hasan Kavizade Hüseyin Efendi Çeşmesini, Ağa Cafer Paşa Camii’ni, Baldöken Şehitliğini, Seyyid Emin Efendi Su Sarnıcını ve Yuvarlak Kule’yi görerek, Girne çarşılarında alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Ardından aracımızla hareket ederek, önce Hz.Ömer Türbesi’ni ziyaret ediyoruz ve sonrasında Girne’deki otelimize varış ve otele yerleşme. Otelde akşam yemeği ve geceleme.

2.GÜN – CUMA                             : Sabah otelde alınan kahvaltının ardından, Gazimağusa’ya hareket. Yaklaşık bir saatlik yolculuğun ardından Gazimağusa’nın eteklerine ulaşıyoruz. Turumuza önce St.Barnabas Manastırı Arkeoloji & İkon Müzesi ve sonrasında tarihi Tunç çağının sonlarına M.Ö. 1100’lere dayanan Salamis Antik Kenti’ni geziyoruz. Ardından Eski Şehir Sur içine gidiyoruz. Sur içi turumuza önce 14.yüzyılda ilk olarak Liman Kalesi olarak yapılmış tarihi Othello Kalesi’ni gezip Deniz Kapısından içeri giriyoruz. Eski şehrin en etkileyici yapısı 13.yüzyıldan günümüze ulaşan, gotik mimariye sahip ilk Latin St.Nicholas Katedrali olarak yapılmış, sonrasında Osmanlı Ordularının fethiyle camiye çevrilmiş, Lala Mustafa Paşa Camii’ni geziyoruz ve bahçesinde Cümbez Ağacını gözlemliyoruz. Ardından eski şehir içerisindeki yürüyüş turumuzda sırasıyla Namık Kemal Zindanı’nı, Sinan Paşa Camii’ni, Venedik Sarayı’nı ve Canpulat Paşa Mezarı ve Türbesini ziyaret ediyoruz. Sonrasında Kara Kapısından çıkarak eski şehirden ayrılıyoruz. Kutup Osman Türbesi ve Tekkesi’ni ziyaret ettikten sonra otobüsümüzle 1974 yılında kullanıma kapatılan ve 2020 yılı itibariyle bir kısmı halka açılan, Kapalı Maraş ve hayalet şehir olarak bilinen Maraş bölgesine ulaşıyoruz ve hayalet şehirde yapacağımız yürüyüş turumuzda 1818 yılında inşa edilen Bilal Ağa Mescidi’ni (Cami) ziyaret ediyoruz. Burada verilen serbest zamanın ardından yaklaşık bir saatlik yolculuk sonrası Girne’deki otelimize varış. Otelde akşam yemeği ve geceleme.

3.GÜN – CUMARTESİ                  : Sabah otelde alınan kahvaltının ardından, otelden ayrılış ve Lefkoşa’ya hareket. Yol üzerinde Kıbrıs Barış Harekatı Şehitlerimizi ziyaret ederek Boğaz Şehitliğinden vereceğimiz molanı ardından yola devam ediyoruz. Yaklaşık yarım saatlik bir yolculuğun ardından Lefkoşa’ya varış. Lefkoşa turumuza Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucusu & İlk Cumhurbaşkanı olan Rahmetli Sn.Rauf Denktaş’ın Mezarı & Türk Mukavemet Teşkilatı Anıtının yer aldığı Cumhuriyet Parkını gezerek başlıyoruz. Ardından aracımızla şehir merkezine yolculuğumuza devam ederek Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ikiye bölen ve her iki ülkenin de başkenti olan Lefkoşa’nın içerisinden geçen Yeşil Hat olarak bilinen sınırı ve 16. yüzyıldan günümüze ulaşmış 11 burç ve 3 kapısı olan tarihi Lefkoşa Eski Şehir Surlarını gözlemleyerek Milli Mücadele Müzesine ulaşıyoruz. Burada yapılan gezinti ve bilgilendirmenin akabinde, Eski Şehir de yapacağımız yürüyüş turumuza başlıyoruz. Girne Kapısından geçerek, sırasıyla Mevlevi Tekkesi ve Müzesini, Samanbahçe Evlerini, Venedik Sütununu, Lefkoşa Kaza Mahkemesinin tarihi binasını, Kumarcılar Hanını, Selimiye Camii’ni, eskiden Ayanikola Kilsesi olan ve Osmanlı döneminde pazar yeri olarak kullanılmış, şimdi ise kültürel faaliyetler için kullanılmakta olan Bedesten’i, Büyük Hanı gezerek, alışveriş için Belediye Çarşısı olarak bilinen Lefkoşa Bandabulya’sında ve Arastalarda serbest zaman veriyoruz. Lefkoşa sur içerisinde yapacağımız gezilerde fetih esnasında Venedikli askerlerle verdiği mücadelede şehit düşen Osmanlı Yeniçerilerine ait türbeler sıklıkla karşımıza çıkacaktır. Sonrasında Büyük Hamam’ı gözlemleyerek, Derviş Paşa Etnoğrafya Müzesini ziyaret ediyoruz. Lefkoşa şehir merkezinde yer alan Sınır Hattı ve Geçiş Kapısını gözlemledikten sonra Havalimanına hareket. Yaklaşık yarım saatlik yolculuktan sonra Havalimanına varış. Uçağa biniş ve pasaport işlemlerinden sonra, saat 18:55’de İstanbul’a uçuş. Saat 21:20’de İstanbul’a hoş geldiniz. Bir başka SEYYAH TURİZM organizasyonunda tekrar görüşmek dileğiyle vedalaşma.